Lidé mají rádi vesměs příběhy s dobrým koncem. Nebo alespoň s uzavřeným koncem. Otevřené konce nás znejistí nebo dokonce vystraší. Kniha amerického autora Johna D. Wrighta „Nejslavnější odložené případy“ se věnuje příběhům bez konce – kriminálním případům, které se z mnoha důvodů nepodařilo uzavřít. „Nejslavnější odložené případy“ je útlou brožovanou knihou, do které se na úsporné ploše povedlo doslova nacpat více než padesát různých případů napříč světem.
Autor rozdělil publikaci do pěti kapitol, v nichž chronologicky představuje konkrétní případy. Nejvíce prostoru věnuje nepřekvapivě „nejpopulárnější“ odnoži zločinu, a to vraždám. Po nich se však dostane i na politické atentáty, únosy, loupeže a podvody. Vedle slavných kauz, které se nepodařilo objasnit, jako jsou třeba vraždy tzv. Zodiaca (vzpomeňme na zdařilý film od Davida Finchera s Jakem Gyllenhaalem a Markem Ruffalem), známé atentáty na novináře či polické představitele, jsou nám nabídnuty k „prozkoumání“ zločiny z úplně obyčejných sociálních sfér. Nejsmutnější jsou bez debat únosy dětí. V této části jsem měl problém číst dál.
Kniha je atraktivní rovněž po grafické stránce (ústřižky z novin, dobové fotografie, tučným písmem vyznačená zásadní fakta, barevné vstupy). Matoucími se mohou zdát takzvané boxy. Tady autor nabízí rozšíření informací k případu, ale také předkládá naprosto odlišné zločiny. Vyznat se v tom dá, nicméně jsem přesvědčen, že to šlo vyřešit méně komplikovaně. Byť se tedy jedná o příběhy bez konce, čtení knihy je natolik strhující, aby čtenáře hnalo od případu k případu a z kontinentu na kontinent. Po přečtení si budete pokládat stejné otázky, které uzavírají každou kapitolu. Jsou vypíchnuty přetrvávající pochybnosti a vyjmenováni hlavní podezřelí. Proč jim tehdy policie nevěnovala větší pozornost? Byla to chyba nebo snad úmysl?
František Jedlička
Unholy Pagan Fire