Při čtení historické detektivky „Na smrt pomalu“ jsem byl nadšený z precizně popsané pitvy a dobově uvěřitelně vykreslených lékařských postupů. Donutilo mě to zjistit si něco málo o autorce. Ritu Mukerji má vystudovanou medicínu a patnáct let pracovala jako internistka. Tak to potom ano, rozumím. Ne, není nutné se obávat nudného opisování lékařské práce. Děj je zaměřen na vyšetřování zapeklitého zločinu se skvěle budovanou atmosférou. Autorce se podařilo vykreslit Filadelfii na konci 19. století tak, že se tam rázem ocitáme. Máme zde lékaře a hlavně lékařky, které to tenkrát věru neměly jednoduché a svoje místo si musely tvrdě vybojovat. Poznáme také průmyslníky a členy vyšší vrstvy.
Ústřední postavou příběhu je lékařka Lydie Westonová, která vedle praxe v nemocnici rovněž dochází za pacienty do jejich domovů, pomáhá při porodech nebo přednáší na ženské lékařské fakultě. Její pacientku, Annu Wardovou, naleznou utonulou. Anna byla svědomitou a tichou služebnou v rodině Curtisových a s Lydií se dobře znala. Proto se doktorce nezdá, že by Anna byla schopná sebevraždy. S dvojicí detektivů se pro své lékařské schopnosti a přátelství s obětí pouští do vyšetřování složitého případu, který nebude lehké rozlousknout.
Příběh je psaný lehkou rukou, kde samotný příběh obklopuje výtečně vykreslená dobová atmosféra. Navštívíme nejen nemocniční prostředí, ale také slévárnu nebo charitativní společnost a podíváme se i za zdi domů místní smetánky. Není třeba se prokousávat zdlouhavým úvodem, ale nejsme ošizeni o seznámení se s postavami, jejich životy, myšlenkami a osudy jich samotných i jejich rodin.
Na to, že se jedná o prvotinu, je Ritu Mukerji autorkou nebývale zručnou. Vedle děje a zajímavých popisů se jí také zdařilo do knihy zapracovat etické otázky, zárodky feminismu, aniž by jakkoliv zavazely čtenářskému prožitku. Dovedu si představit, že by kniha „Na smrt pomalu“ mohla být začátkem série, kde se s doktorkou Lydií i detektivy Volckerem a Daviesem znovu setkáme.
František Jedlička
Unholy Pagan Fire